Bireysel Emeklilik’te Devlet Katkısı

Devlet katkısı, bireysel ya da gruba bağlı bireysel sözleşmenize ödediğiniz katkı paylarının %25’i oranında devlet tarafından ödenen tutardır. Devlet katkısı üst sınırı, brüt asgari ücretin yıllık tutarının %25’i olup 2019 yılı için bu üst sınır 7.675,20 TL’dir. 

İşvereniniz tarafından adınıza yapılan katkı payı ödemeleri için devlet katkısı ödenmez.

Devlet katkısı hesaplaması emeklilik şirketleri tarafından iletilen veriler üzerinden Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM) tarafından yapılır.Devlet katkısı tutarı, katkı payı ödemesinin emeklilik şirketi hesaplarına nakden intikal ettiği ayı takip eden ay hesabınıza ödenir.Bireysel emeklilik devlet katkısı hesabınızda kayıtlı bu tutarların;

  • Sistemde en az 3 yıl kalırsanız %15’ine,

  • Sistemde en az 6 yıl kalırsanız %35’ine,

  • Sistemde en az 10 yıl kalırsanız %60’ına,

  • Emekli olmanız, vefat etmeniz ya da maluliyetiniz halinde %100’üne, hak kazanırsınız.Düzenli, ek ya da başlangıç katkı payı adı altında yapılan tüm ödemeleriniz için limit dahilinde devlet katkısı alabilirsiniz. Vakıf ve sandıklardan, başka bir emeklilik şirketinden, işveren grup emeklilik sözleşmesinden hak kazanılarak birikim transferi yoluyla aktarılan tutarlar devlet katkısı hesabında dikkate alınmaz.

Özetlemek gerekirse,Düzenli olarak aylık 100 tl yatırıyorsunuz. Buna karşılık devlet sizin adınıza da 25 tl verecektir.Ancak bu turarın tamamını yani 100 tl ye karşılık 25 tl verebilmesi için sistemde 10 yıl kalıp 56 yaşınızı tamamlamanız gerekiyor.0 ile 3 yıl arası çıkarsanız devlet katkısı alamamakla beraber bireysel emeklilik sözleşmenizin olduğu şirket sizden kesinti yapabilir.


Bu konu ile ilgili aşağıdaki bağlantı resminde bulunan forum sayfamızı ziyaret ederek soru yöneltebilir veya yorumda bulunabilirsiniz.

Yazar:Murat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir